Životná radosť a vitalita do vysokého veku
Ste v najlepších rokoch a čím viac sa zaoberáte starnutím, pocitom zdravia, pohody a životnou silou? Veľmi dobre, lebo životné očakávania v posledných 60 rokoch stúpli. Dôležité je, aby ste zostali zdraví a vitálni do vysokého veku.
K prirodzenému procesu starnutia patria samozrejme aj telesné zmeny. Ale aj tie sa dajú pozitívne ovplyvniť zdravým spôsobom života. Dbajte na vedomú stravu a dostatok pohybu, tak môžete predísť zdravotným ťažkostiam a užiť si pokročilý vek s radosťou zo života.
V staršom veku potrebujeme menší prísun energie ako predtým. Zároveň je potreba živín, minerálnych látok a vitamínov nezmenená. S ktorými potravinami a stravovacími návykmi možno predísť nadváhe a deficitu?
Calcium, vitamín D, vitamín B-12, kyselina listová a zinok- tieto látky sú aj vo vyššom veku nepostrádateľné. Dôležité je vedieť, že sa vzájomným pôsobením ovplyvňujú. Nedostatok vitamín B-12 môže prispieť napríklad k tomu, že telo nemôže spracovať kyselinu listovú. Aj stres môže brzdiť príjem živín. Vyvážený, harmonický spôsob života zohráva aj pre zdravé stravovanie dôležitú úlohu.
Tieto tipy možno jednoducho implementovať do každodenného života, ak dávate pozor na vysokú využiteľnosť živín vo vašej strave. Potraviny s vysokou výživovou hodnotou poskytujú porovnateľné množstvo živín, vitamínov a minerálov vo vzťahu k ich energetickej hodnote. To majú najmä ovocie a zelenina, ale aj strukoviny, obilné výrobky, zemiaky a mäso. Bylinky, ovsené vločky, naklíčené obilie (napr. pšeničné klíčky, hnedé proso atď) a semienka zvyšujú dodatočne výživovú hodnotu jedla. Nezameniteľné sú za studena lisované vysokohodnotné oleje, ľahko stráviteľná bielkovina (napr. ryba) a – nepodceňovať dostatočný prísun tekutín.
Nedostatok tekutín má obrovský vplyv na telo a dušu. Nielen bolesti hlavy, nízky krvný tlak, infekcia močových ciest sú následky, ale aj typické starecké prejavy, ako zábudlivosť a sklon k úrazom. Pretože malý príjem tekutín zhoršuje krátkodobú pamäť a spracovanie informácií.
Pokým liečenia boli v minulosti privilégium pre "horných desaťtisíc", dnes sú dostupné pre každého.
Slovensko patrí vďaka kvalite kúpeľníctva medzi najvyspelejšie „kúpeľnícke“ krajiny v Európe. Nachádza sa tu množstvo prírodných liečivých, minerálnych a termálnych vôd, ktoré sú základom kúpeľov. Na Slovensku sa takisto nachádzajú klimatické oblasti, ktoré priaznivo pôsobia na ľudské zdravie a využívajú sa na klimatickú liečbu.
Pre jednotlivé ťažkosti sú vhodné rôzne terapie a liečebné metódy. Fango – balíky – pozostávajú z liečebného bahna bohatého na minerály, napr. prehrejú telo a povzbudia prietok krvi. Otvoria sa póry, takže sa môžu minerály lepšie dostať do pokožky a tam vyvíjať blahodarné a uvoľňujúce pôsobenie.
Ale je toho však oveľa viac. Preto sa poraďte s lekárom o tom, ktorá forma je pre vaše ťažkosti vhodná.
Aké by to bolo urobiť si doma v súkromí malý liečivý kúpeľ? Rozmaznajte sa a doprajte si zásaditý kúpeľ! Pomocou minerálnych solí podporí odkyslenie prostredníctvom pokožky.
Musia sa príznaky klimaktéria "len" pretrpieť? V žiadnom prípade! Je veľa možností, ako nepriaznivým príznakom hormonálnych zmien predísť alebo ich zmierniť, napr. smenou životného štýlu.
Je známe, že klimaktérium môže trvať aj 10 rokov. U niektorých žien začína v 35 rokoch, u iných až 50-tich. V každom prípade je vhodné tento „prechod k dôležitejšiemu“ (ako možno klimaktérium preložiť), prijať ako osobitú životnú etapu, ktorá si zaslúži viac pozornosti. Doprajte si veľa radosti, zaoberajte sa sami sebou a dajte si sebavedomé výzvy.
Často sú telesné zmeny, ktoré ako prvé upozornia na dosiahnutie "stredného veku". V dôsledku hormonálnych zmien vaječníky postupne zastavujú svoju činnosť, klesá produkcia ženských sexuálnych hormónov estrogénu a gestagénu. Pravidelné mesačné krvácanie je v tomto období nepravidelné až končí. Mnohé ženy sa sťažujú na návaly tepla a poruchy spánku. Ubúda svalovej hmoty, redukuje sa denná spotreba energie. Kto nezmení stravu, ten rýchlo priberie. Tým stúpa riziko cukrovky, vysokého krvného tlaku, porúch metabolizmu tukov a riziko srdcovo- cievnych ochorení. Kolísanie hormónov sa mnohým ženám prejaví na psychike. Trpia kolísaním nálad a deprimovanosťou. Radosť zo života nie je žiadna – človek sa cíti jednoducho prázdny a zbytočný.
Napriek tomu by sme vás chceli povzbudiť, aby ste našli prístup k menopauze čo rešpektuje toto citlivé obdobie a predovšetkým aby ste našli cestu k sebe.
A pribúdajúcim vekom aj muži prechádzajú telesnými a duševnými zmenami. Dôležité: Čiňte sebe a svojmu telu veľa dobrého – a štartujte nové projekty.
V "climacterium virile" (tiež nazývanom "andropauza") produkcia pohlavných hormónov ustupuje. Od asi 40 rokov je mužskému telu z roka na rok k dispozícii menej testosterónu. Samozrejme, to neplatí pre každého. V jednej štúdii vykazuje len jedna pätina testujúcich mužov nižšiu hodnotu testosterónu. Klimaktérium je teda veľmi individuálne.
Muži naproti tomu majú značne menšie ťažkosti, pretože mužské klimaktérium prebieha skôr pomaly. Môže byť, že prežívajú typické symptómy klimaktéria. Nepodceňovať, sú to výzvy tejto životnej fázy.
Typické symptómy:
Nezávisle od telesných zmien mnohí muži ťažko chápu, že prekročili "stredný vek". Mnohí začínajú mať postranné otázky. To by malo byť všetko? Kam chcem ešte ísť? Mali by ste si uvážlivo definovať kariéru a potrebu uznania, Trápia vás obava, že nedokážete už viac držať krok.
Pri hypertenzii zohráva strava kľúčovú úlohu. Prispejte aktívne k tomu, aby ste znížili svoj krvný tlak – je to len pár pravidiel.
Vo svete trpí až 1,5 miliardy ľudí na vysoký krvný tlak. Vo veku medzi 70 a 79 rokov sú ohrození dokonca traja zo štyroch, toľko štúdia Inštitútu Roberta Kocha z roku 2015. Ale od kedy je vlastne tlak vysoký? Celkom jednoducho: Ak váš lekár v rôznych dňoch zmeria hodnoty 140 až 90 mmHg (milimetre ortuti) alebo viac.
Dobrá správa znie. Vysoký krvný tlak sa dá liečiť. Dôležitá je profesionálna lekárska starostlivosť a užívanie správnych liekov. Rovnako vplyvné sú cvičenie a relaxácia. Mnohé štúdie navyše dokazujú: že aj s niektorými potravinami môžete dosiahnuť pozoruhodné zlepšenie.
Kto sa pravidelne pohybuje, neklesá len riziko chronických ochorení, ale sa udržuje fit aj duševne a telesne. Ste skutočne aktívni? Čo môžete urobiť, aby ste etablovali nové a zdravé zvyklosti?
Veľké zdravotné riziko predstavuje nedostatočný pohyb. To platí rovnako pre deti, mládež a starších dospelých ľudí. Pravidelný pohyb posilňuje imunitný systém a je tou najlepšou prevenciou voči chorobám, ako cukrovka, osteoporóza a vysoký krvný tlak. Kto je už chorý, môže zmierniť priebeh pomocou športu.
Telesne aktívni ľudia zostávajú až do vysokého veku produktívni. Nadväzujú stále nové kontakty, tým si udržiavajú radosť zo života a predchádzajú depresiám a osamelosti. Šport nám pomáha udržať si zdravú telesnú hmotnosť.
Čím je človek starší, tým ťažšie je venovať sa novým, zdravým aktivitám. Najmä vtedy, keď bol predtým anti-športový typ. So zmenou stravy sa enzýmy, ako napr. Foxa 2 posilnil a aktivoval potrebu sa pohybovať.
Až do vysokého veku sa teší naše telo športu a pohybu. Konkrétne druhy športu si určíme podľa zdravotnej situácie, stavu tréningov a osobných záľub. Zistite, ktoré!
Každý druh pohybu rôzne zaťažuje štyri úrovne – vytrvalosť, pohyblivosť, silu svalov a rovnováhu. Športový druh je vtedy pre vás ten správny, keď je podľa vašich preferencií a telesných predpokladov. Pri nadváhe a osteoporóze sú vhodné pre len niektoré formy pohybu. Keby ste chceli niečo iné, poraďte sa s lekárom.
Pri vytrvalostnom športe je telo dlhší čas v pohybe. Typické druhy športu sú – prechádzky, turistika, joga, chôdza, bicyklovanie alebo plávanie.
Výhodou vytrvalostného športu:
Pružnosť a ohybnosť sú rozhodujúce pre našu kvalitu života. Môžete sa napr. vyvarovať porúch držania tela. Druhy športov, ktoré požadujú pohyblivosť sú:
Tieto formy pohybu môžete vykonávať nie veľmi zaťažujúco a orientovať zdravotne. Nové druhy športu by ste sa mali naučiť pod profesionálnym vedením.
Rovnováha je predpoklad pre istotu, stabilitu a pôsobí pozitívne na telo i psychiku. Rovnováhu možno trénovať! Základný princíp: Dajte telo do nestabilnej pozície a zostaňte napriek tomu vzpriamený a rovno. Typické cvičenia na rovnováhu je stáť na jednej nohe. Výhoda: Cvičenia na rovnováhu môžete robiť jednoducho doma.
Od chodenia po schodoch až po nosenie nákupných tašiek. Pre mnohé každodenné aktivity potrebujeme silu. Kto má pevné svaly, stará sa o stabilné kosti, pružné a zdravé kĺby a vzpriamené držanie tela.
Vašu silu telo môže napr. zvyšovať silovým tréningom, pomocou činiek, zápasením alebo na prístrojoch.